Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Wijnverkoop daalt flink door accijnsverhoging

Door Redactie Nationale Horecagids
schedule 4 min
location_on [xx]km

(Novum) - De verkoop van wijn is in de eerste zes maanden voor het eerst in twintig jaar drastisch afgenomen. In het eerste halfjaar werd acht procent minder wijn verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Omgerekend is dat een daling van zestien miljoen liter, zo meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Wijnhandelaren (KVNW) donderdag.

Oorzaak voor de daling is volgens de koepelorganisatie de accijnsverhoging van begin dit jaar. Toen ging de belasting op wijn met ruim achttien procent omhoog van bijna 49 eurocent per liter naar ruim 83 eurocent. "De laatste accijnsverhoging was een brug te ver", aldus voorzitter Peter van Houtert.

De dalende wijnverkoop betekent echter niet dat Nederlanders minder wijn drinken, aldus de KVNW. Veel Nederlanders trekken de grens over richting Duitsland om hun wijnvoorraad aan te vullen, zo blijkt uit donderdag gepubliceerd onderzoek van onderzoeksbureau Trendbox. Afgelopen halfjaar kocht veertig procent van de Nederlanders wijn in Duitsland, tegen 27 procent vorig jaar.

Gemiddeld nemen deze consumenten acht flessen mee naar huis. Bijna twintig procent van de ondervraagden sloeg tijdens de laatste rit naar het buitenland twintig flessen wijn in. Begin volgend jaar wil het kabinet de accijns op drank opnieuw verhogen. "Zo gaat de Nederlandse wijnhandel ten onder en loopt de schatkist inkomsten mis", aldus Van Houtert.

Wijn is niet de enige sterke drank die lijdt onder de accijnsverhoging van dit jaar. Ook de Nederlandse gedestilleerde industrie beleefde een rampjaar, zo schreef De Telegraaf vorige week. Veruit de populairste borrel, de jonge jenever, ging afgelopen halfjaar maar liefst 26 procent minder over de toonbank. Dat is een daling van 6,4 miljoen liter naar 4,8 miljoen.

13 september '25 ( 9:20)

De Pizzabakkers sluit panden in Amsterdam

In Amsterdam zijn vier panden voor een halfjaar gesloten, daartoe besloot de locoburgemeester vrijdag. Het gaat om filialen van De Pizzabakkers, twee op de Plantage Kerklaan, een op de Overtoom en een op de Haarlemmerdijk. De pizzaketen is de laatste tijd meerdere keren doelwit geweest van explosies.

28 augustus '25 ( 8:32)

Zuivel en vlees komende jaren nog duurder vanwege kleinere veestapel

Zuivelproducten, zoals kaas, melk en boter, evenals vleesproducten in de supermarkt worden naar verwachting de komende jaren nog duurder door de krimp van de Nederlandse veestapel, zegt ABN AMRO. Volgens de bank raakt de zuivel- en vleessector verstoord doordat steeds meer boerenbedrijven gebruikmaken van beëindigingsregelingen. "Het aanbod van vlees en melk van Nederlandse bodem daalt, wat een prijsopdrijvend effect heeft", staat in een sectorrapport van de bank.

28 augustus '25 ( 8:32)

Dinnershow Mamma Mia! The Party in Rotterdam komt abrupt tot een einde

De dinnershow Mamma Mia! The Party in Rotterdam stopt. Dat heeft het Zweedse bedrijf Pophouse Entertainment, dat door ABBA-lid Björn Ulvaeus is opgericht, in een verklaring laten weten. "Na een jaar voor uitverkochte zalen in Rotterdam te hebben gespeeld, moeten we bevestigen dat het doek valt voor de optredens van Mamma Mia! The Party" in de stad, aldus Pophouse Entertainment.

26 augustus '25 ( 8:34)

Vakbonden CNV en FNV 'verrast' over overname Douwe Egberts en Pickwick door Amerikanen

CNV en FNV zijn "verrast" over de overname van Douwe Egberts-moederbedrijf JDE Peet's door het Amerikaanse Keurig Dr Pepper die maandagochtend werd bekendgemaakt. De vakbonden hebben vragen over de toekomst van Nederlandse vestigingen van JDE Peet's door die overname ter waarde van 15,7 miljard euro.

18 augustus '25 (10:12)

Manager onterecht beschuldigd van diefstal krijgt ruim 20.000 euro van restaurant

Een 38-jarige oud-manager van het Koreaanse restaurant Kim’s So in Amsterdam kreeg in februari 2025 een schok: ze werd van diefstal van ruim 6.500 euro aan fooi beschuldigd en op staande voet ontslagen. Haar baas dreigde zelfs met een aangifte bij de politie. Dit meldt het Algemeen Dagblad.

10 augustus '25 (13:36)

Turkse vorstschade kan voor flink duurdere hazelnootproducten zorgen

Producten met hazelnoten worden komende tijd mogelijk flink duurder. De groothandelsprijzen voor hazelnoten zijn dit oogstseizoen fors gestegen door vorstschade in Turkije, 's werelds grootste producent. Volgens het in Amsterdam gevestigde grondstoffenplatform Vesper kost een ton Turkse hazelnoten nu ongeveer 9400 euro. Dat is ruim een derde meer dan begin dit jaar.

08 augustus '25 (12:59)

Voedselprijzen wereldwijd op hoogste niveau in twee jaar

De wereldwijde voedselprijzen zijn in juli gestegen naar het hoogste niveau in ruim twee jaar. De stijging wordt aangejaagd door hogere prijzen voor vlees en plantaardige oliën, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO).

07 augustus '25 ( 8:32)

Kasteelt geeft boost aan aardbeien: oogst verdubbeld in 15 jaar

De aardbeienoogst in Nederland is in vijftien jaar verdubbeld, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dit komt vooral doordat meer aardbeien onder glas en plastic tunnels worden geteeld. De totale teeltoppervlakte van aardbeien is in dezelfde periode met ruim 15 procent gedaald, tot 1400 hectare.

25 juni '25 ( 8:55)

TNO: Honderdduizenden werknemers last van hitte op werkvloer

Bijna 360.000 werknemers in Nederland ervaren "hittestress" op het werk. Dat is ongeveer 4 procent van de beroepsbevolking, meldt TNO op basis van onderzoek. Koks, politieagenten, bakkers en lassers behoren tot de beroepsgroepen die het meest te lijden hebben onder ernstige hitteklachten.

22 januari '25 (14:19)

Tweehonderd mensen willen graag pannenkoeken bakken op Terschelling

Naar de functie van pannenkoekenbakker op Terschelling hebben ruim tweehonderd mensen uit heel Nederland gesolliciteerd. Eigenaresse Britt van der Wal van Eethuis Hans & Grietje zag de sollicitanten overal vandaan komen. Dat meldt Omroep Friesland.