Personeelstekort nog altijd schrijnend, maar horeca kan uurloon niet verhogen
18 juli 2022 om 13:44
< 1 min lezen

Personeelstekort nog altijd schrijnend, maar horeca kan uurloon niet verhogen

Sinds het vierde kwartaal van afgelopen jaar zijn er meer vacatures dan werkzoekenden. Er wordt gesproken van een record wat betreft personeelstekort. De problemen lijken zo groot te zijn op de arbeidsmarkt dat zelfs de regering nadenkt over hoe zij kan bijdragen aan een mogelijke oplossing. Dit meldt ESB.

Sinds het laatste kwartaal van vorig jaar zijn er meer openstaande vacatures dan mensen die werk zoeken. Met name in de horeca is het tekort schrijnend. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft de branche de hoogste vacaturegraad. Dit is echter geen nieuw fenomeen, want cafés en restaurants stoeien al jaren met het vinden van voldoende personeel. In 2019 luidde de sector zelfs de noodklok, omdat het tekort nog nooit zo groot geweest zou zijn.

Hogere lonen verwacht

Er wordt verwacht dat de krapte op de arbeidsmarkt zorgt voor hogere lonen die ervoor zouden kunnen zorgen dat vraag en aanbod naar elkaar toegebracht worden. Dit is nog niet terug te zien in de cijfers.

In 2010 bedroeg het uurloon nog 12,46 euro, maar in 2021 was dit 14,42 euro. Dit betekent dat het uurloon jaarlijks met slechts 1,2 procent is gestegen. De economie-brede loonstijging in die periode was 1,6 procent, waardoor er gezegd kan worden dat werken in de horecabranche minder aantrekkelijk is geworden dan werken in de rest van de economie.

Verklaring

Een mogelijke verklaring van het personeelstekort is dat de horeca zich het niet kan veroorloven om het loon te laten stijgen. De winstmarge van de branche was in 2010 namelijk 11,3 procent en in 2019 13,3 procent. Er is dus geen sprake van een grote stijging.

Door: Nationale Horecagids / Eline Boer

Relevante artikelen

Alles van restaurant
    • Cafe

    Horeca makelaar: specialist in koop, verkoop en huur van horecapanden

    17 oktober 2025 om 14:43
    • Cafe

    Horeca Overijssel treedt hard op tegen overlastgevers

    10 oktober 2025 om 11:34

Aankomende evenementen

15 Nov
HORECA EXPO 2025
  • Buitenland
11 Jan
Horecava 2026
  • Noord-Holland
08 Feb
HorecaEvenTT 2026
  • Friesland