Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Ondanks hotelstop Amsterdam zes jaar geleden wordt er nog aan ongeveer twintig hotels gewerkt

Door Nationale Horecagids
schedule 8 min
location_on [xx]km
Ondanks hotelstop Amsterdam zes jaar geleden wordt er nog ongeveer twintig hotels gewerkt / Foto: "Hotel Pulitzer, Amsterdam, Netherlands" door lyng883
Het bestuur van Amsterdam vond al in 2016 dat er een rem moest komen op de groei van de hotelsector in de hoofdstad. Ondanks de stop blijven er toch nog hotels bij komen. Voor een lange periode kon de gemeente niets doen tegen de komst hiervan. Daarnaast blijkt uit een navraag van AT5 dat de komst van ongeveer twintig hotels niet kan worden vermeden. Zo komt er vooral in Amsterdam-Noord nog een hotelspurt. Op andere plekken lijkt het nieuwe hotelbeleid wel te werken, meldt AT5.

De gemeente was er in 2016 klaar mee: er kwamen te veel nieuwe hotels naar de hoofdstad. Die vond dat daar een halt toe moest worden geroepen. De reden was het grote aantal hotels dat er al stond. Toen werd besloten dat ondernemers alleen met een uitzonderlijke reden een nieuw hotel kunnen bouwen. De gemeente stelde regels op om dit zo goed mogelijk uit te voeren. Onder andere buurtbewoners worden meegenomen in het besluit en daarnaast moet er een plan klaarliggen op het gebied van sociaal ondernemen. Die regels gingen in 2017 van kracht.

Zo lek als een zeef

In zijn eerste vorm bleek de hotelstop een zeef. Het aantal hotelkamers bleef ook na de invoering van de regels toenemen. Er waren daarvoor met een aantal ondernemers al afspraken gemaakt waar de gemeente niet onderuit kan. Maar de hotelbouw kan ook niet worden gestopt op het moment dat er in de bestemmingsplannen nog ‘hotelrechten’ zitten. Daarom gingen vastgoedontwikkelaars massaal op zoek naar bestemmingsplannen waar deze rechten nog wel in staan. De gemeente kon daar niets aan doen.

Omdat de hotelstop te vaak wordt omzeild, introduceert de gemeente in 2021 nieuwe regels. Door de erfpachtregels op een andere manier te gebruiken, kan de gemeente de komst van ongeveer 20.000 potentiële hotelkamers tot een halt roepen. Op het moment dat een investeerder alsnog een hotel wil bouwen moet die eerst een nieuw contract afsluiten bij het erfpachtbureau. Dan kan de gemeente, als grondeigenaar, besluiten om niet mee te werken aan het project.

Zones

De gemeente weigert de komst van hotels in de zogenoemde ‘nee-gebieden’. Hier wil de gemeente geen nieuwe hotels hebben. Bijna de gehele stad valt in het ‘nee’-gebied. Alleen als er met de gemeente is overlegd en zij groen licht geven mag er in deze gebieden gebouwd worden. In stadsdelen Centrum en West is volgens de gemeente helemaal geen ruimte meer. Ook in Westpoort staat de gemeente de komst van nieuwe hotels niet toe.

Meerwaarde

Dat de gemeente de komst van nieuwe hotels wil remmen, betekent niet dat er helemaal niet meer gebouwd mag worden. Naast de ‘nee’-gebieden zijn er ook de ‘nee, tenzij’-gebieden. Op het moment dat de ondernemer kan aantonen dat het hotel een meerwaarde heeft voor de buurt, kan er een uitzondering worden gemaakt. Dat houdt volgens de gemeente in dat een hotel ‘uniek, innovatief en onderscheidend’ moet zijn. “Verder moet het voldoen aan strenge eisen op het gebied van betrokkenheid bij de buurt, duurzaamheid en sociaal ondernemerschap”, aldus de gemeente.

Werking

Op de vraag of de nieuwe aanpak van de gemeente werkt, is het antwoord simpel: ja. Sinds de toevoeging van de aangescherpte regels is er slechts één initiatief waarvoor een vergunning is verleend.

Wel noemt wethouder Sofyan Mbarki het een kortetermijnoplossing. Op lange termijn is het de bedoeling dat de gemeente het Omgevingsplan gaat inzetten om de hotelrechten weg te krijgen in de stad. Dat moet gebeuren door de bestemmingsplannen van adressen waar het hotelrecht niet wordt benut, weg te halen.

12 september '25 (10:54)

Daling faillissementen zet door

Het aantal faillissementen is in augustus opnieuw afgenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gingen vorige maand 278 bedrijven failliet. Dat zijn 54 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 16 procent. Vergeleken met juli daalde het aantal faillissementen met 7 procent.

09 september '25 ( 9:30)

Oplichting na datalek treft gasten Van der Valk-hotels

Hotelketen Van der Valk zegt dat een aantal gasten is opgelicht na een hack waarbij cybercriminelen gegevens hebben gestolen. Hackers konden enkele honderden reserveringen inzien van een Van der Valk Exclusief-hotel in Almere, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van De Telegraaf. Die krant meldde vrijdag dat ook een locatie in Amsterdam te maken heeft gehad met een gegevenslek dat tot oplichting leidde.

08 september '25 (10:13)

Onderzoek naar sterfgeval in Eindhovens hotel

De politie onderzoekt zondagochtend het overlijden van een man in een hotel in Eindhoven. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk. Volgens een woordvoerster van de politie valt "niet 100 procent uit te sluiten" dat sprake is van een misdrijf.

02 september '25 ( 9:20)

Omzet horeca groeit met 5,5 procent in tweede kwartaal

De horeca in Nederland heeft in het tweede kwartaal van 2025 opnieuw groei laten zien. Volgens cijfers van het CBS steeg de omzet met 5,5 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Daarmee ligt de stijging hoger dan in het eerste kwartaal, toen de groei nog 3,4 procent bedroeg. Dit meldt CBS.

01 september '25 ( 9:58)

1100 Nederlandse hotels stappen in claim tegen Booking

Bijna 1100 Nederlandse hotels hebben zich aangesloten bij een massaclaim tegen Booking.com. Dat bevestigt een woordvoerster van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) na berichtgeving van de NOS. De hotels eisen compensatie voor geleden schade door clausules van de bekende hotelboekingssite om niet elders lagere prijzen te kunnen bieden.

26 augustus '25 (10:00)

Veel Nederlanders verrast door hoge horecarekening, vooral jongeren

Bijna de helft van de Nederlanders ervaart regelmatig dat een rekening in de horeca hoger uitvalt dan verwacht. Dat blijkt uit onderzoek van betaalplatform myPOS. Vooral jongeren tussen de 18 en 34 jaar geven aan vaker geschrokken te zijn van de kosten. Dit meldt Metronieuws.

01 juli '25 ( 8:37)

Hittemaatregelen in de horeca: adviseer werknemers om koffie te mijden

In de horeca worden net als in veel andere sectoren maatregelen genomen om medewerkers te beschermen tegen de hitte. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) wijst erop dat werkgevers moeten zorgen voor voldoende water en zonnebrandcrème. Horecabedrijven kunnen daarnaast hun werknemers adviseren cafeïne- en suikerhoudende dranken, zoals koffie en frisdrank, zo veel mogelijk te mijden.

25 juni '25 ( 8:55)

ING voorziet prijsstijgingen en sterk toename faillissementen in horeca

De prijzen in de horeca stijgen dit jaar naar verwachting gemiddeld met 5 procent, meldt ING in een nieuw rapport over de sector. De prijsstijging is lager dan de drie voorgaande jaren, maar is nog altijd hoger dan de inflatie in Nederland. Dat komt volgens de economen van de bank vooral door stijgende voedingsprijzen en oplopende personeelskosten.

19 juni '25 ( 8:38)

Werkloosheid in Nederland blijft 3,8 procent

De werkloosheid in Nederland is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in april. Gemiddeld daalde het aantal werklozen de afgelopen drie maanden licht, met 2000 per maand.

13 juni '25 (11:28)

Na eerdere daling loopt ziekteverzuim weer op in eerste kwartaal

Nederlandse werknemers waren in het eerste kwartaal van dit jaar vaker ziek vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. In het eerste kwartaal van vorig jaar en ook in 2023 was er nog sprake van een daling op jaarbasis. Daarvoor steeg het ziekteverzuim juist jarenlang.