4 november 2011 om 15:46
< 1 min lezen

Nieuwe methode geeft inzicht in verspilling in de voedselketen

TILBURG – Jaarlijks gooien we in Nederland met z’n allen 9,4 miljoen voedsel weg. Het grootste gedeelte (6,4 miljoen ton) gaat verloren bij de oogst en de verwerking tot voedselproducten, maar ook bij mensen thuis verdwijnt een grote hoeveelheid (1,8 miljoen ton) ongebruikt in de vuilnisbak.

Om deze verkwisting te helpen terugdringen is Verspilling in Beeld ontwikkeld. Dit is een integrale methodiek die zichtbaar maakt waar in de hele agrofoodketen (van grond tot mond) verspilling plaatsvindt, wat de oorzaken zijn en welke maatregelen genomen kunnen worden om tot verbeteringen te komen.

Verspilling in Beeld is een initiatief van ontwikkelmaatschappij Agro & Co Brabant. De methodiek is een optimalisatie van bestaande verbetertechieken.

Praktisch en bruikbaar
‘Daarmee is de methodiek vooral bruikbaar als hulpmiddel voor kleine en middelgrote bedrijven’, stelt Ed Hendriks, namens Agro & Co opsteller van Verspilling in Beeld. ‘De in het bedrijfsleven bekende modellen zijn zo grootschalig dat het voor een doorsnee voedselverwerker ondoenlijk is zich aan de richtlijnen te houden. Het middel schiet daarmee zijn doel voorbij.’

Toenemende aandacht
Het onnodige verlies aan voedsel krijgt – mede door de aanhoudende groei van de wereldbevolking – steeds meer aandacht. Nationale en internationale organisaties doen in dat kader aanbevelingen waarmee voedselproducenten, supermarkten en consumenten hun verspilling kunnen reduceren. Telers en bedrijven kunnen hun werkprocessen beter op elkaar afstemmen om verkwisting te beperken en supermarkten zouden meer rekening kunnen houden met het groeiende aantal eenpersoonshuishoudens (portiegrootte).

Houdbaarheidsdata
Consumenten op hun beurt kunnen een reëler beeld krijgen van uiterste houdbaarheidsdata. In veel gevallen zegt zo’n datum alleen maar dat het gekochte product op de aangegeven datum waarschijnlijk niet meer voor de volle 100 procent gelijk is aan toen het werd gekocht. Er is mogelijk wat kleurverschil, misschien een licht smaakverlies, maar het product is nog steeds heel goed eetbaar. Veel consumenten gooien echter in zulke situaties uit vrees voor bederf producten weg.

© Nationale Horecagids

Relevante artikelen

Alles van catering
    • Catering

    Horeca makelaar: specialist in koop, verkoop en huur van horecapanden

    17 oktober 2025 om 14:43
    • Catering

    Horeca groothandel: de beste leveranciers voor jouw horecabedrijf

    9 oktober 2025 om 14:26

Aankomende evenementen

15 Nov
HORECA EXPO 2025
  • Buitenland
11 Jan
Horecava 2026
  • Noord-Holland
08 Feb
HorecaEvenTT 2026
  • Friesland