Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Zwarte lijst voor de horeca keert terug

Door Redactie Nationale Horecagids
schedule 9 min
location_on [xx]km
Zwarte lijst voor de horeca keert terug
Raddraaiers kunnen straks weer een verbod krijgen op horeca. Wie zich misdraagt wordt binnenkort weer op een zwarte lijst voor de horeca gezet. Zo wil de horeca overlast aanpakken. De privacywaakhond gaat akkoord met de plannen. Dit meldt Trouw. 

Mensen die zich misdragen, anderen lastigvallen of een wapen gebruiken komen weer op de zwarte lijst voor de horeca. De vergunning voor de ontzegging is verleend aan 137 ondernemers in de uitgaansgebieden van onder andere Haarlem, Zwolle en Amersfoort. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) heeft de aanvraag voor een vergunning aan hen toegekend die voldoet aan de strenge privacywet.

Voor lange tijd hanteerde de horeca een zwarte lijst voor raddraaiers. Op deze manier wilden zij overlast tegengaan. Wanneer je op deze lijst belandde, kon je voor maximaal vijf jaar niet meer een uitgaansgebied betreden. Ondanks succes bleek dat de privacy van de overlastgevers niet goed gewaarborgd werd. Dat werd duidelijk door de nieuwe privacywet, de Algemene Verordening Gegevensbescherming, die in 2018 werd geïntroduceerd. Daarnaast is de zwarte lijst soms ten onrechte gebruikt of voor kleine akkefietjes waar deze maatregel overbodig voor is.

Maximaal twee jaar ontzegging

Het nieuwe protocol van de Koninklijke Horeca Nederland is door de privacywaakhond goedgekeurd. Dat betekent dat ondernemers nu gezamenlijk een vergunning kunnen aanvragen om een zwarte lijst te maken met foto’s en persoonsgegevens van de raddraaiers. Daarvoor moeten de ondernemers in gesprek gaan met de politie en de gemeente. De regiomanager van de KHN afdeling Amsterdam geeft aan dat het een effectief middel is. Zij noemt het een belangrijk instrument voor de preventie van overlast in uitgaansgebieden.

Voor het nieuwe model zijn een aantal verandering gemaakt. Zo is de maximale ontzegging verlaagd van vijf naar twee jaar. De maximale straf wordt opgelegd wanneer iemand er echt een potje van heeft gemaakt, zoals het dreigen met of gebruiken van een vuurwapen of zware mishandeling. Voor incidenten zoals diefstal en handel in drugs hangt een straf van maximaal twaalf maanden boven het hoofd. Wanneer iemand betrokken is bij een vechtpartij, aanranding of met vals geld betaalt kan toegang voor een half jaar worden ontzegd.

Wanneer iemand op de zwarte lijst komt te staan, mag die alleen het uitgaansgebied waar het incident heeft plaatsgevonden niet in. De politie moeit zich niet met het uitdelen van deze ontzeggingen, maar kan onder strenge voorwaarden kunnen beheerders informatie bij hen krijgen over de raddraaiers.

Interesse vanuit ondernemers

De KHN ziet dat er belang is voor een zwarte lijst onder horecaondernemers. Vooral in de uitgaansgebieden is een sterke vraag. Nu moet er nog gewacht worden op een nieuwe beveiligde database. Dan kunnen beheerders in opdracht van ondernemers de persoonsgegevens van de overlastgevers bewaren. Daar zit de politie niet tussen. Het KHN geeft aan hier druk mee bezig te zijn en wil het “zo snel mogelijk” introduceren.

Maatwerk

In Twente zijn horecaondernemers aan het wachten op de zwarte lijst. Vanwege de privacyproblemen is het systeem sinds 2021 bijna compleet uit de lucht. Inmiddels heeft Almelo de vergunning. Een ondernemers uit Twente zegt dat dit “het beste systeem” dat hij zich kan voorstellen.

In Hengelo zijn in de eerste jaren van de zwarte lijst 125 ontzeggingen uitgedeeld. Na een paar jaar was dat iets meer dan 10. Zij merken dat de overlast er flink door is afgenomen.

Maatwerk vindt de ondernemer wel belangrijk. Het ligt volgens hem aan de situatie hoe iemand gestraft moet worden. Hij geeft het voorbeeld dat iemand van 18 met een asbak gooit. “Het is net uit met zijn vriendin. Het biertje valt misschien niet goed en hij heeft niet gegeten. Dat soort gasten moet je een beetje opvoeden. Het is anders dan een 28-jarige die vaker overlast veroorzaakt.”

Door: Nationale Horecagids

03 september '25 ( 8:37)

Onduidelijkheid rond kaartafhandeling Mamma Mia! The Party

Het is onduidelijk of mensen die een kaartje hadden gekocht voor de gestaakte productie Mamma Mia! The Party in Rotterdam hun geld terugkrijgen. Dat blijkt uit gesprekken van het ANP met producent Punch en ticketshop Eventim. Beide partijen geven aan nog weinig concreets te weten over het lot van de kaarthouders.

28 augustus '25 ( 9:55)

Aantal downloads 112app schiet omhoog na dood Lisa

De 112-app is sinds vorige week 85.000 keer gedownload, meldt de politie. Dat is volgens een woordvoerder flink meer dan gemiddeld. De politie verklaart de toename door de aandacht voor de app in de media en op sociale media, na de dood van de 17-jarige Lisa vorige week in Duivendrecht.

26 augustus '25 ( 8:27)

'Ingezameld geld 'Wij eisen de nacht op' zal zorgvuldig worden besteed'

De initiatiefneemster van de crowdfunding 'Wij eisen de nacht op' wil het geld dat ze inzamelt zo goed mogelijk besteden. Nu de boodschap op veel digitale schermen sinds zondag in het land is te zien, kijkt Danique de Jong naar wat er nog meer mogelijk is voor de veiligheid van jonge vrouwen op straat. De teller van de actie staat maandag halverwege de middag op bijna 430.000 euro, afkomstig van meer dan 15.000 donaties.

14 augustus '25 (15:13)

Bierbrouwer Carlsberg mist vertrouwen bij consument

Bierbrouwer Carlsberg voelt dat consumenten minder snel geld uitgeven aan bier en andere dranken. Na jaren van stevige prijsstijgingen in de supermarkt en de kroeg dragen internationale handelsspanningen nu bij aan onzekerheid onder consumenten, zei topman Jacob Aarup-Andersen.

14 augustus '25 (15:13)

Onderzoek naar misleidende duurzaamheidsclaims koffie en cacao

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) ziet binnen de levensmiddelensector het grootste aantal mogelijk misleidende claims in de koffie- en cacaoketen. De toezichthouder vindt dit aanleiding voor extra onderzoek.

11 augustus '25 (11:37)

Cafés en snackbars binnen handbereik in bijna elke regio

Voor wie op zoek is naar een gezellig café of snackbar, is de afstand in Nederland doorgaans klein. In 2024 was de gemiddelde afstand tot een café slechts 1,5 kilometer. In steden als Amsterdam en Den Haag kunnen inwoners zelfs kiezen uit tien cafés binnen een kilometer. Rotterdam volgt met meer dan zeven cafés in dezelfde straal. Dit meldt CBS.

06 augustus '25 (13:56)

HHB-jurylid Robèrt van Beckhoven sluit deal over terugbetaling na mislukte crowdfunding

Robèrt van Beckhoven heeft een akkoord bereikt met het grootste deel van de mensen die nog geld van hem krijgen. De geldschieters investeerden in 2019 met hem in een nieuw horecabedrijf, maar zagen een deel van hun investering in rook opgaan toen dat bedrijf al snel werd opgeheven en zij hun geld niet meer terugkregen. Een woordvoerder van Van Beckhoven maakte het akkoord woensdag bekend.

26 februari '25 (14:31)

Horeca klaar voor carnaval, alleen wel personeelstekort in de Brabantse dorpen

De horeca heeft het in dorpen en buitengebieden tijdens carnaval moeilijk. Er is namelijk weinig personeel te vinden. Koninklijke Horeca Nederland laat weten dat als het om personeelstekorten gaat de ergste druk wel van de ketel is. Horeca in Brabant laten een ander verhaal horen. Horecabazen in de grote steden krijgen hun planning wel rond, maar in de dorpen is het een ander verhaal. Dat meldt Omroep Brabant.

21 januari '25 (11:56)

Strandpaviljoen Baggelhuizerplas staat voor 795.000 euro te koop

Het nieuwe horecapaviljoen aan de Baggelhuizerplas in Assen staat te koop. Aannemersbedrijf Evertsen Bouw uit Zwolle zette het strandpaviljoen begin 2024 neer aan de Baggelhuizerplas. Nu willen ze alweer van het pand af voor een bedrag van 795.000 euro. Dat meldt RTV Drenthe.

11 december '24 (11:34)

Jaar cel en tbs geëist door OM voor gijzeling in café Ede

Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een celstraf van twaalf maanden en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 28-jarige Corné H. die op 30 maart in een café in Ede vier mensen urenlang gegijzeld heeft. De man was bewapend met messen en dreigde de straat op te blazen. Naast de celstraf vroeg de officier om H. een locatieverbod op te leggen en eiste ze een maatregel waarmee H. onder toezicht blijft staan na afloop van zijn gevangenisstraf en behandeling.